שמחת הפרטים הקטנים


"מנטרה - הברה, מילה או משפט, הנאמרות בחזרתיות על מנת להשפיע על התודעה".

"התקלקל לי המיקרוגל, זה הדבר הכי טוב שקרה לי" - זו הייתה שורת הפזמון החוזר בתרגיל כתיבת "שיר מנטרה" בקורס הלחנת שירים בו השתתפתי לפני מספר שנים.

ישבתי על כיסא עם גיטרה, חשוף מול כל הכיתה, ושרתי בשיא הרצינות שיר הלל לכישלונו המהדהד של מכשיר חימום דיגיטלי.

אני לא אשכח את הפרצוף של המורה לאחר שסיימתי... טוב נו, אפשר להבין, שכן מי לעזאזל כותב שירים רציניים על מיקרוגלים??

האירוניה היא שעד היום כשאני פוגש אנשים שלמדו איתי הם שואלים בחיוך: "תגיד, מה עם המיקרוגל? הסתדר כבר?" חלקם אפילו זוכרים את הלחן. מעניין ששירים אחרים מאותו הקורס הם לא זוכרים....

אז שיעור אחד שאפשר ללמוד מהמקרה הוא שבכתיבת שירים אין "חוקים" - כשזה עובד זה עובד. אבל היי, לא התכנסנו לדבר על שיטות בהלחנת שירים למוצרי חשמל, אלא על מה שהיה מאחורי אותו המקרה.

באותה התקופה גרתי בבית הורי ששהו באותו השבוע בחו"ל, ובזמן שאני מפשיר באדישות את אחת המנות שאמא שלי השאירה לי במקרר "כדי שהילד לא יהיה רעב", המיקרוגל החזיר נשמתו לא.ל.מ. זצ"ל. המאורע אילץ אותי להעביר את שאר השבוע בחימום כל המנות שהיו במקרר על להבות הגז. כן נו, אני יודע שזה מטופש, אבל באמת שלא הבנתי למה אני כל כך מאושר מדבר כה פעוט. באמת למה? אולי כי האוכל קיבל אנרגיה אחרת לגמרי, משהו טבעי יותר ובסיסי שבלוטות הטעם שלי לא יכלו להתעלם ממנו. ואולי בגלל שחימום כל פריט לקח פי כמה וכמה יותר זמן, דבר שגרם לי להעריך יותר כל ביס וביס שהגיע לאחר מכן (ואולי זה סתם עשה אותי רעב יותר...)

באותה התקופה ארז לב ארי שר על "שמחת הפרטים הקטנים" ואני באמת ובתמים חשבתי שזה שהתקלקל לי המיקרוגל – זה הדבר הכי טוב שקרה לי. ואפילו כתבתי על זה שיר.

והיום אני חושב שאלו הם כמו ניצוצות של הבנה, חולפים כמו סרט נע, כמו רוח סערה, הם מקלפים עוד חלקים מהקליפה הזו שלנו שלא מצליחה תמיד להעריך את אור הפרטים הקטנים שמתחממים להם ביום שישי בצהריים על להבות הגז בסיר המרק שמציף את הבית ואת הנשמה בריח חם, טעים ונעים.

"בחדרים שלך השמש משרטטת

קוים ורצועות של אור על הכתלים

אני למענך כל בוקר מלקטת

פרטים קטנים, שמחות קטנות, של יום חולין" (רחל שפירא)

שבת של שלום ומנוחה לכולם

פסקול למחשבה

ארז לב ארי - שמחת הפרטים הקטנים

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f