נפילה


נפילה #1 – זה רק כאן ועכשיו

אדם מועד ונופל מצוק. בדרכו מטה הוא תופס בשארית כוחותיו ענף של שיח ונתלה עליו. האדם המערבי יגיד: "אתה בסכנה! חשוב קדימה איך אתה מצליח להרים עצמך בעזרת הענף, לטפס עליו ולהגיע לבסיס השיח כדי להינצל!!"

הבודהיסט יגיד: "התמקד ביופיו של הענף."

נפילה #2 – להתמסר

איש אחד, בעל פחד גבהים חריף, החליק ונפל מקצה הר גבוה. בדרכו לתהום הוא תפס ענף של שיח ונתלה עליו. כאשר רגליו מתנפנפות באוויר ובכוחות אחרונים, הוא זעק לחלל: "יש כאן מישהו??" אין קול ואין עונה. מפחיד. האיש המשיך לצעוק לעזרה: "יש כאן מישהו?!? מישהו יכול לעזור לי?!?" – הד קולו נשמע למרחק – אך כלום.

המשיך האיש ובפעם השלישית צעק בייאוש: "יש כאן מישהווווו?!?!"

פתאום שמע בת קול: "כן, כאן אלוהים מדבר אליך. שחרר אחיזתך מהענף, ומרבד קסמים ייפרס תחתיך - אז תוכל לנחות עליו בבטחה ולהינצל". האיש הסתכל מטה בפחד אל עבר התהום ואמר: "אהה ... יש כאן אולי מישהו אחר?!?!?"

נפילה #3 – מחשבות באמצע הדרך

איש אחד נפל מגג בניין גבוה. באמצע הדרך למטה, ראה אותו חברו מהחלון וצעק לו: "היי, הכול בסדר??" ענה לו האיש: "וואלה, בינתיים לא נורא."

נפילה #4 - בחלום

חלום על נפילה נחשב לנפוץ ביותר מבין כל החלומות. מחקרים מראים כי חלק מהמקרים מתרחשים בתחילת השינה ובמצבים פיזיולוגיים ירודים אצל החולם. חלום על נפילה יכול לסמל גם מצב נפשי המתאר איבוד שליטה, פחד מכישלון וחרדות, ומצבים של התחלות חדשות והצלחה.

נפילה #5 - החמצה

את רוצה לדעת \ אהרון שבתאי

אַתְּ רוֹצָה לַדַּעַת

אֵיךְ אֲנִי חַי בִּלְעָדַיִךְ?

כְּמוֹ מִי שֶׁבִּצְנִיחָה

מֵהַקּוֹמָה הַמֵּאָה

רוֹאֶה בַּחַלּוֹן

אִשָּׁה יְפֵיפִיָּה שֶׁמִּתְפַּשֶּׁטֶת

נפילה #6 – פיקוח נפש

"מי שנפלה עליו מפולת, ספק חי ספק מת, ספק הוא שָם ספק אינו שָם, ספק נוכרי ספק ישראל, מפקחין על הגל (המפולת) אף-על-פי שיש בו כמה ספקות" (מסכת יומא ח,ז)

מה הכוונה? אם שמענו על אדם אשר נפלה עליו מפולת, ואיננו יודעים מה עלה בגורלו, האם חי או מת, יהודי או לא, עלינו לנסות להצילו ללא שום ספק - ולו בשביל הסיכוי הקטן שהוא חי, גם במחיר של חילול שבת. יפה, הומני ורומנטי.

המשורר אלחנן ניר אתגר את הטקסט ושאל - מה עם ההוא שלא נפלה עליו מפולת, והוא עדיין ספק חי ספק מת? ספק שָם וספק אינו שָם? מי יודע ממנו בכלל? האדם הרגיל, עם השריטות, הקשיים, הצלקות והספקות... זה שלא רואים אותו. אין מי שיפקח עליו, שיגיד לו מילים טובות, יקבל אותו בברכה ויאמר לו: "אתה נראה טוב היום. אולי תקפוץ לקפה?" אין.

לפעמים אדם צריך מפולת אבנים כדי שישימו לב אליו. כדי שיחללו בשבילו שבת.

נפילה #7 – נפילה חופשית

בלינק: הנפילה כי רכה שיש, אל זרועותיו המושטות, של האב ג'ון מאייר.

שבת טובה ושקטה לכולם, מלאה מעידות ותקומות - בדיוק במידה שצריך.

לתגובות f