מזג אויר


יש משפט באנגלית שאומר: "כולם מדברים על מזג האוויר, אבל אף אחד לא עושה דבר כדי לשנות אותו". הרשו לי לגחך ולטעון שכוחו המונופוליסטי של מזג האוויר על האווירה הוא למעשה איוולת די רצינית.

לרוב העיסוק במזג האוויר, אם בחדשות או בשיחות חולין מנומסות, די משעמם אותי. אתם יודעים – אם חם אז חם ואם קר אז קר. מה הסיפור? אבל לעתים משהו בי מתמקד בעובדה שמזג האוויר הוא חזק וגדול מאתנו ולא רק בגלל שאין ביכולתנו לשנות אותו (לטובה לפחות), אלא בגלל שהוא משפיע רגשית על כל אחד אחרת: יש כאלו שעם בוא החורף נעצבים ומקטינים עצמם אל מול העננים והרעמים עד יחלוף זעם, ויש כאלו שאבות אבותיהם היו חוטבים עצים להסקה במזרח אירופה ולכן מספר חד ספרתי של מעלות צלזיוס לא ממש מרגש אותם. וכמובן גם להפך – כאלו הנהנים בצורה מזוכיסטית ולא ברורה מהשמש הקופחת והלחות המטופחת, ויש את אלו שיולי-אוגוסט מרגיש להם כמו הפרק האחרון בעונה החדשה של האינקוויזיציה. לשם האובייקטיביות - לא אסגיר לאיזה מחנה אני משתייך.

עניין נוסף, הוא כאשר אני שומע את דני רופ (שם גנרי לחזאי) ברדיו, ונדהם כל פעם מחדש איך מזג האוויר הזה משייט לו בין מדינות, כאילו נושא עמו דרכון אולטרה-דיפלומטי של היקום: "האובך מגיע ממצרים!", "הגשם בדרך מירדן!", "השלג מסוריה!" והשבוע גם: "גל קור בדרך מרוסיה!". ספסיבה. העננים חולפים על פני השטח, לא עוצרים לביקורת גבולות ולא נשאלים אם יש להם משהו להצהיר עליו בכניסה, כאילו שואלים: "למה מי אתם בכלל, בני אדם עלובים, שהחלטתם להציב מסביבכם גדרות?? ולמה נראה לכם שזו בעיה שלנו??"

מזג אוויר... מזג... מ-ז-ג... מה זה בכלל "מזג"?? אז זהו - ביררתי. המילה "מזג", מסתבר, לא מגיעה מהתחום המטאורולוגי, שכן "מזג" הוא ערבוב של שני דברים שונים והמילה בכלל מגיעה מתחום המשקאות – "מזג", הוא יין חריף שמהלו בו מים כדי שיהיה יותר קל לשתות אותו. הפירוש השתנה עם הזמן והיום משתמשים בו כדי לתאר מזיגה של נוזל מכלי לכלי; אך עדיין כשנרצה לתאר חיבור של 2 קבוצות או ארגונים נסביר שהם "התמזגו". מעניין. "מזג אוויר", כמו המזגן בבית, הוא עניין הערבוב בין אוויר חם לקר. חכו זה לא הסוף - בימי הביניים האמינו שהאופי של בני האדם נקבע לפי הערבוב של הנוזלים בגוף, כלומר, המזג של הנוזלים - ולכן "מזג" הוא גם כינוי לאופיו של האדם ("מזג חם"). תודו שזה לא היה כזה מעניין, אבל היי, אין סיכוי שידעתם את זה לפני.

(**עדכון: מספר אנשים אמרו לי אחרי הפרסום שהדבר שהכי עניין אותם היה ההסבר על המילה "מזג". לא אעלב בשם שאר הטקסט)

וכמו בשבוע שחלף ולקראת זה שמגיע עלינו, בתנאי מזג אויר חריגים, כאשר אני מנסה להבין את האינטרס הכללי למקם אותי בתוכם, אני נזכר שוב ושוב בשירו של פנחס שדה, שמנסה לקבל ולהכיל, באהבה ובהבנה, את הקור ואת החום, את הקיץ והחורף... כי בסוף? נראה שהם יישארו כאן הרבה הרבה אחרינו...

​​על אי־הצורך לקנות מאוורר בקיץ \ פנחס שדה

לֹא מִכְּבָר, בְּיוֹם קַיִץ כָּבֵד בַּשָּׁרָב,

אָמַר אֵלַי מִישֶׁהוּ: לָמָּה זֶה לֹא תִּקְנֶה לְךָ מְאַוְרֵר?

לִלְחֹם בַּשָּׁרָב הַזֶּה, וְאַתָּה אִישׁ יוֹשֵׁב בַּיִת כָּל יָמֶיךָ, וּבַלֵּילוֹת.

וְחָשַׁבְתִּי בַּדָּבָר, אַךְ אָמַרְתִּי אֶל לִבִּי: הִנֵּה אֲנִי

אֵין לִי מִלְחָמָה עִם הַחֹם, אוֹ עִם הַקֹּר,

וְאֵין בְּלִבִּי עֲלֵיהֶם טְרוּנְיָה כָּלְשֶׁהִי.

הֵן לֹא בְּזָדוֹן בָּאִים הֵם אֵלַי. לֹא אֶת רָעָתִי הֵם מְבַקְּשִׁים...

הֵם נוֹלְדוּ כָּךְ: חֹם הַקַּיִץ, צִנַּת הַחֹרֶף. אֵין זֶה אֶלָּא כְּפִי שֶׁבְּרָאָם הַבּוֹרֵא.

בְּטֶבַע הַדְּבָרִים הוּא. עַל פִּי מַתְכֻּנְתוֹ שֶׁל סֵדֶר הָעוֹלָם.

הָיִיתִי אוֹמֵר, בְּבוֹאִי לְהַרְהֵר בַּדָּבָר, כִּי לִבִּי רוֹחֵשׁ אֲלֵיהֶם כְּמוֹ יְדִידוּת.

בְּבוֹאָם אֲנִי אוֹמֵר לָהֶם: בְּרוּכִים אַתֶּם בְּבוֹאֲכֶם, וּבְלֶכְתָּם: לֶכְתְּכֶם לְשָׁלוֹם.

שׁוּבוּ נָא אֵלַי גַּם בַּשָּׁנָה הַבָּאָה, אוֹמֵר אֲנִי. מְקַוֶּה אֲנִי גַּם אָז לִהְיוֹת כָּאן...

בגיף המצורף: רוח שטות מערבית מכיוון דרום גבעתיים

פסקול למחשבה

Madness - House of Fun

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f