גם אני מזרחי


"יהדות זו דת מזרחית", שמעתי פעם. רגע רגע, מה מזרחית?! איזה מזרחית!? הבנט דה ג'ואיש פיפל (פרום פולין) סאפרד אינף!?! תחזיקו אותי כי אני עוד רגע שולף פה את קלף ג'וקר השואה!!

"חכה רגע..." החזירו לי בעדינות. "מזרח זה מהות, לא גאוגרפיה. גם מזרח אירופה זה "מזרח" ואין צורך להרחיב על ההגות, התרבות והעליות שהגיעו משם... אוקי, נו, בסדר... אז... בעצם.... גם אני מזרחי... (?)

אנסה לזרום עם התיאור ואניח כי היהודי-הגלותי שבי באמת יראה את כולנו כ"מזרחים", לפי המיתוג המערבי – מעין אאוטסיידרים, רדופים, נשלטים (רוב ההיסטוריה) על ידי המערב האכזר שבאגואיסטיות החליט בגסות על נקודת הייחוס ממנה מסתכלים מערב ומזרח, צפון ודרום. היהודי-הגאה שבי יגיד ש"מזרח" משורש ז.ר.ח – והנה לנו שמכיוון זה זורחת השמש על כל המשמעויות הסנוביסטיות שבכך. ולבסוף, היהודי-הישראלי שבי יגיד בגאווה שהוא פשוט "מזרחי" (שמעתי שזה נהיה מגניב בשנים האחרונות).

כנראה שהמזרחיות המהותית הזו כל כך טבועה בנו, כעם, שפשוט אי אפשר להימלט ממנה...

ב1980 הוציא שלום חנוך את התקליט "חתונה לבנה". האלבום היה פורץ דרך בתקופתו והייחוד שלו היה בסאונד המחוספס ברוס-ספרינגסטין-סטייל שהביא אתו מארה"ב המפיק המוזיקלי לואי להב. הוא התאפיין בסאונד גיטרות חריף, שירה קשוחה ואווירה מאוד חו"לית שסתרה את החומרים העדינים והרכים יותר של חנוך משנות ה70'.

קוטנר מספר שהתקליט נשלח לביקורת "נקייה" אצל מבקר מוזיקה נחשב מהBBC באנגליה שלא שמע עליו לפני ולא ידע מאיזו מדינה הגיע. המבקר האזין לתקליט וקבע נחרצות: "תקליט טוב. זה בעצם רוקנרול עם נגיעות חסידיות-מזרח תיכוניות."

ושוב, כמה שננסה, גם אתה מר חנוך, כנראה שפשוט שאי אפשר להימלט מזה.

אז לסיום, אחרי שגיליתי שגם אני בעצם מזרחי, אני מרגיש לגיטימיות גמורה ותירוץ מצוין לקחת חלק פעיל במאבק המזרחי ולשתף את השיר המקסים ומעורר המחשבה הזה של אתגר מויאל:

מֵעוֹלָם לֹא הִרְגַּשְׁתִּי

קִפּוּחַ

בְּשׁוּם פָּנִים וָאֹפֶן

אֲפִלּוּ אַבָּא שֶׁלִּי אָמַר לִי

בֵּן

אֵין קִפּוּחַ וְלֹא הָיָה

וַאֲנִי יֶלֶד טוֹב

אִם אַבָּא אָמַר

אַבָּא יוֹדֵעַ

אֲפִלּוּ אִמָּא אָמְרָה

אֲנִי אַף פַּעַם לֹא הֵבַנְתִּי אֶת הַהִתְעַסְּקוּת

אֶת הַהֶכְרֵחַ בִּלְהַכִּיר בְּמַשֶּׁהוּ שֶׁלֹּא חָוִיתִי

נָכוֹן

רָאִיתִי עַל זֶה סְרָטִים בַּטֵּלֵוִיזְיָה

קָרָאתִי מִסְמָכִים עִם נְתוּנִים מְאֹד

אֲבָל

אוֹתִי לֹא

לֹא קִפְּחוּ אוֹתִי

אַף פַּעַם

אַגַּב

מֵעוֹלָם לֹא בִּקַּרְתִּי בְּאוֹסְטְרַלְיָה

גַּם אוֹסְטְרַלְיָה

לֹא קַיֶּמֶת.

שבת שלום לכולם

פסקול למחשבה

שלום חנוך - זה רק געגוע

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f