יום כדור הארץ


היום, 22 באפריל, מלבד ליל הסדר, מציינים את "יום כדור הארץ" הבינ"ל. אני לא זוכר מה זה בדיוק אומר, אבל אני כן זוכר שזה קשור בלכבות את האורות; שזה מוזר כי אבא שלי אומר לי כל השנה לכבות את האורות כשאני יוצא מהבית וזה לוקח ממש רגע, אז אני באמת לא מבין למה צריך להקדיש לזה יום שלם. נו מילא.

כשאני חושב על כדור הארץ אני לפעמים מדמיין אותו מבחוץ, כמו שתום הנקס הביט עליו מתוך מעבורת החלל "אפולו 13" בסרט שנושא את אותו השם. מבט-על על כל הימים והיבשות, העצים והחיות. ואז אני עושה "זום-אאוט" מהסיטואציה ומצליח לראות בראשי גם את שביל החלב, מערכת השמש והכוכבים... שוב זום אאוט – ואני רואה את כל הגלקסיה.... זום נוסף – ואני כבר מקבל סחרחורת.

ובצד השני של הכדור העגול, יושב בופאט'י (Bhupathi), במדינת אוטר פראדש בתת היבשת *הודו*, בעיר ואראנסי עליה מארק טוויין אמר בסוף המאה ה19 שהיא "עתיקה יותר מההיסטוריה, עתיקה יותר מהמסורת, עתיקה יותר אפילו מהאגדה, ונראית פעמיים עתיקה מכולם גם יחד".

בופאט'י המסתורי (בתמונה), שנראה כאילו נשלח ממאה אחרת ו\או יודע עלי פרטים מביכים מגלגולים קודמים, יושב נינוח בשיכול רגליים ומסיים לבנות במו ידיו סיטאר חדש, שמעטר היום את פינת הסלון שלי.

נפגשנו אז, למרגלות נהר הגנגס, בעליית גג עמוסת כלי נגינה טריים, תלויים מהתקרה ועטופים בניילון כאילו היו גלמי פרפרים המחכים להיוולד לעולם של צלילים. דיברנו קצת, על הודו, על מוזיקה, על דיוק וכוונה וגם על שמות. ההודים נורא אוהבים לדבר על שמות (לא רוצה להכליל מיליארד הודים, אבל כן הרגשתי שזו המגמה). הוא סיפר שהפירוש לשם Bhupathi הוא Lord of the earth, שזה משהו כמו "אדון כדור הארץ", או גם, כמו שהציע המילון - "ריבונו של עולם". אהבתי.

אני לא משוכנע שבופאט'י הצנוע הוא אכן *ריבונו של עולם*, אבל אני כן בטוח שהוא עולם ומלואו – מרתק וקסום, זר וקרוב, נמצא פיזית בעליית הגג בואראנסי ונפשית אצלי בסלון בגבעתיים. עולם קטן.

ובחזרה ליום כדור הארץ, לכדור הזה... שרק לאחרונה הוריד עלינו גשם כבד וגם העמיס עלינו חום גדול כאילו צוחק עלינו בפנים אחרי שגילה שלכלכנו עליו ואותו מאחורי הגב.

ואז אני חושב על הטקסט של אהוד בנאי שאני מאוד אוהב ותמיד שווה ציטוט. הוא מדבר על אותו הכדור, ואותו היום הבינלאומי הזה:

"מדברים עכשיו לא מעט על מצבו העגום של כדור הארץ ואני שומע, כולם אומרים, חייבים בדחיפות לעשות משהו כמו: יום ללא מכוניות, יום ללא רכבות, יום ללא מטוסים, יום ללא אוטובוסים ואופנועים, יום ללא עישון, יום ללא עשן, יום ללא מכונות כביסה, יום ללא מייבשי כביסה ,יום ללא מדיחי כלים, יום ללא טלפונים, יום חיסכון באנרגיה, יום ללא בישול, יום ירוק, יום כחול, יום סגול, יום ללא תאונות, יום ללא עבודה, יום ללא לחץ, יום עגול.

ואני אומר:

יש לנו יום כזה מאז שאנחנו זוכרים את עצמנו כעם.

יש לנו יום כזה מאז ומתמיד. מאז שנברא העולם.

יש לנו את השבת, כן, שבת, רבותי, שבת!

שבת זה הרי היום הטוטאלי למען כדור הארץ.

זה טוב לאוויר, זה טוב לאדמה, זה טוב לכביש, לים, למים, לרוח, לנשימה ולנשמה, זה זמן איכות לסביבה, זמן איכות למשפחה, זמן איכות למנוחה..."

שבת שלום וחג שמח לכולם, ובבקשה תכבו את האור כשאתם יוצאים.

פסקול למחשבה

The Beatles - Within you without you

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f