סיפור אהבה פשוט


מספרים על רבי יוחנן, שגדל בטבריה במאה השנייה לספירה, שהיה בחור יפה.

כל כך יפה שאמרו שמי שירצה להבין את יופיו ייקח כוס מכסף צרוף, ימלא אותה בגרעינים של רימון, יעטר אותה בזר של ורדים אדומים ויניחה בין אור שמש לצל. אותו הזוהר שיבהק מהכוס – הוא כמו יופיו של רבי יוחנן.

ולמרות שהיה בזמנו ראש ישיבת טבריה ואחד הרבנים החשובים, מספרים גם שלא צימח זקן אלא עור פניו היה חלק וילדי. בקיצור - היפסטר-טברייני של לפני כמעט 2000 שנה, מעין ליאו דיקפריו יהודי.

ובצד השני של הסיפור, נמצא ריש לקיש. לא, זה לא שם של ראפר חזל"י, אלא כינויו של שמעון בן לקיש, פורע חוק שנודע בעיקר עקב מראהו המחוספס והגברי, גופו החסון והנהגתו את קבוצת השודדים והגלדיאטורים המפוקפקת שהסתובבה באזור הגליל. מעין ראסל קרואו ב"גלדיאטור".

יום אחד רחץ ר' יוחנן בירדן. כנראה שהיה לבוש רק ב"ספידו" או בלבוש מינימלי אחר כי לא אחר מאשר ריש לקיש שעבר שם במקרה, ראה אותו ואת יופיו מרחוק ולא יכול היה להסתיר את התרגשותו; הוא נעץ את הרומח שלו בחול וקפץ מיד למים. רבי יוחנן, אותו יהודי צנום ועדין, שעד אז התפנן בשקט בים, ראה באופק דמות גדולה ומאיימת שוחה בקצב מהיר לעברו. מיד כשהגיע אליו, מחשש או מחוסר אונים, השתמש במעין מהלך טאי-צ'י המנחה להשתמש בכוחו של היריב כנגדו ואמר לו: "כוחך – לתורה". יעני – "חביבי, אולי במקום להפחיד אנשים בים, תשתמש בכל העוצמות האלה כדי ללמוד תורה."

ריש לקיש, שלא היה פראייר בכלל ובעיקר היה המום לגלות מי עומד מולו, ענה לו בעוקצנות: "יופייך – לנשים". יעני – "חביבי, היופי והעדינות שלך מבוזבזים על גבר" (אנחנו בתקופה של שיח טרום טרום מגדרי-פמיניסטי).

"טוב טוב, עזוב שטויות", אמר לו ר' יוחנן. "בוא נעשה עסק. אם אתה עוזב את הבלאגנים ומתחיל ללמוד תורה יחד איתי, אני נותן לך להינשא לאחותי, שהיא, תאמין או לא, עוד יותר יפה ממני". "עסקת חיי", חשב לעצמו ריש לקיש וכך באמת היה.

עברו השנים וריש לקיש הפך לרב גדול מאוד תחת חסותו של ר' יוחנן והם הלכו והתקרבו אחד לשני, כמורה ותלמיד וכחברים טובים. נראה שהבינו אחד את השני יותר מכל אחד אחר...

יום אחד היו בבית המדרש והיו חלוקים בניהם בצורה חריפה על עניינים של טומאת כלי נשק; ר' יוחנן אמר כך וריש לקיש אמר אחרת. ר' יוחנן התעצבן ולא האמין שתלמידו חולק עליו. בלהט הוויכוח הוא סינן אל עבר ריש לקיש בסרקזם: "טוב נו, מי אם לא אתה יבין בנשק..." וגיחך קלות. ריש לקיש היה המום. הוא לא ציפה לתגובה כזו ממורו ורבו. אמר לו: "למה ככה יוחנן? למה אתה מעליב אותי? כשהייתי מנהיג השודדים קראו לי "רב", גם כאן קוראים לי "רב". במה זה מועיל לי שאתה מתייחס אלי ככה? אמר לו: "תגיד תודה שאתה בכלל לומד פה איתי." ריש לקיש היה המום, הלך הביתה ולא חזר. הוא נעלב כל כך עד שחלה מאוד.

לא עזרה אפילו אשתו של ריש לקיש, אחותו היפה של ר' יוחנן שהתחננה אליו שיעשו בניהם סולחה. ר' יוחנן העקשן לא הסכים לחזור בו. לאחר כמה ימים מת ריש לקיש מהעלבון.

התעצב עד מאוד ר' יוחנן. אמרו חבריו החכמים: "את מי נוכל להביא לו כמחליף כדי לרומם את רוחו?" ושלחו אליו את רבי אלעזר בן פדת שאמרו עליו דברים טובים ובעיקר שהוא די ממושמע ולא עושה בעיות... ישבו יחד וכל דבר שהיה אומר ומעלה ר' יוחנן היה עונה לו: "כן בטח, אתה צודק, אתה כזה חכם ר' יוחנן"... וכך היה. "אותך הביאו כמחליף של ריש לקיש!?!" צרח ר' יוחנן. "ריש לקיש, כשהייתי אומר לו דבר, היה מקשה עלי עשרים וארבע קושיות, ואני הייתי מחזיר לו עשרים וארבע תירוצים. ואתה אומר לי שאני צודק?!? אתה חושב שאני לא יודע שאני אומר דברים חכמים?!?"

רץ החוצה ר' יוחנן, קרע את בגדיו וצעק לשמיים: "בן לקיש, היכן אתה?!? בן לקיש, היכן אתה?!" כך צרח עד שהשתגע. ביקשו חכמים רחמים עליו והוא מת במקום.

(הסיפור בהשראת תלמוד בבלי בבא מציעא פד ע"א)

-אפילוג-

למרות החיבה הגדולה בין רבי יוחנן לריש לקיש, זה הראשון הוא שגרם לבסוף למותו של השני. מבלי לדעת אם זהו סיפור שהיה באמת, עבורי זהו סיפור על ניגודים שמשלימים אחד את השני, על חברות וקנאה. על מעשי עבר שרודפים אחרינו גם בעתיד, דווקא על ידי אלו שאוהבים אותנו. זה סיפור על אגו גדול ותלמיד שעלה על מורו. סיפור על זה שלא העריך את מה שיש לו עד שאחר חמק לו מהידיים.

ודווקא היום סביב מצעד הגאווה יש שיגידו שזהו גם סיפור אהבה לא "תמים" במיוחד בין שני גברים נחשקים וש"אחותו היפה" של ר' יוחנן הייתה רק תירוץ כדי להשאיר את ריש לקיש קרוב קרוב... ואולי גם ביטוי נדיר במקורותינו ליחס ליופיו של גבר ובכלל ליחסים כאלו בין שני גברים.

אבל בסוף, כמו שאמרה (בערך) איה כורם – זה סיפור אהבה פשוט. פשוט סיפור אהבה.

בסרטון: חיפשתי לנגן סיפור אהבה, ומצאתי את הביטלס. ר' לנון, בתפקיד ר' יוחנן, שספג עלבון גדול מגברת נחשקת, בחר לא להעליב אותה בחזרה במילים – אלא פשוט לשרוף לה את הבית. גם פתרון.

שבת שלום לכולם

לתגובות f