"אלמלא הייתי אדם - הייתי רוצה להיות רחוב"


"אלמלא הייתי אדם – הייתי רוצה להיות רחוב" אמר פעם נתן אלתרמן.

ברחוב נורדאו 30, בית שני מפינת דיזנגוף, הוא היה יושב בדירתו הצנועה בקומה השלישית בבניין תל אביבי אופייני וכותב שירים ומחזות. מספרים שאשתו רחל הייתה אחראית על תשלומי ועד הבית.

אלתרמן אהב את העיר בכלל ואת תל אביב בפרט ואהב במיוחד לשתות קפה עם קצת קוניאק (או קוניאק עם קצת קפה) ב"קפה קנקן" בכיכר דיזנגוף או ב"קפה כסית" הידוע לטובה ולשמצה ולכתוב שירים רבים על העיר. כשנשארו זמן והשראה – כתב גם על אהבה וציונות.

הוא כתב על העיר הזו שהיא קרה ומלאת ברזל, ובאותה נשימה כתב על החום שהקרינה, על הים הפתוח, השדרות הארוכות, על שלטי הניאון וקווי האוטובוסים הדוהרים בכבישים המפויחים של שנות ה60'; על הנגריות, המספרות והסנדלריות שנפתחו לעתים קרובות ועל רגשותיו המעורבים עקב הפיכתה מעיר קטנה לכרך גדול.

אני חושב שאם אלתרמן באמת היה רחוב – הוא כנראה היה רחוב דיזנגוף בגרסה של "פעם", או אולי נורדאו או ברנר, שם התגורר גם כן מספר שנים.

ואולי אלתרמן בכלל התכוון לרחוב ב*מהות* ולא רחוב מסוים, אולי הוא בעצם מייחל שרבבות ידרכו על מרצפותיו, ירכבו בשביליו, יתנשקו בחוצותיו וגם מדי פעם שישדרגו לו את מערכות הביוב... הוא יחווה לעומק את החולפים על פניו בדרכם לעבודה או לבילוי, דרך רגליהם הוא יכיר סיפורו של כל אחד והדבר ימלא לו את מצברי המוזה והכתיבה.

בשליטתו או שלא, הוא יארח בחיקו דרי רחוב מיואשים ויאזין לנגנים מוכשרים (יותר או פחות) שיראו בו במה מכובדת לפרנסה והפצה של אומנותם.

מעניין אם היה רוצה להיות רחוב סואן, כזה שמכריזים בו על מדינות, או אולי דווקא רחוב שקט ובודד, מאלה שאין בהם בכלל בניינים ומספרים אלא רק שלט מואר עם שם שקיבלו בחסד.

ואלמלא אני הייתי אדם – והייתי רחוב...

איזה רחוב הייתי??

איזה רחוב הייתם?

בתמונה: "זה מדהים איך 'ביאליק 2' בעיר אחת הוא רחוב צדדי, שקט, ביתי ומשפחתי, ציפורים בו מצייצות ומגיעות לשם על מנת לנוח מעומס יום; ואילו 'ביאליק 2' בעיר אחרת כמו מציג את הצד האחר של הירח של ביאליק - הוא מרכז מסחרי ברחוב ראשי, חסר בית, אך רווי מפגש בין זרים, רווי רצונות, חיפושים של אותם הגרים 'בביאליק 2' בעיר אחת שמניחים שם את עומסי היום."

(כותב הציטוט האחרון ביקש להישאר בעילום שם, אך עבורי אין הוא נעלם כלל...)

שבת שלום לכולם

פסקול למחשבה

תל אביב - שיר נסתר של נתן אלתרמן 1935

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f