איש ארכיוני


הוא כל הזמן חזר על המשפט "היינו צעירים והיינו מאושרים".

לפעמים השאיר רק את "היינו מאושרים", כשסיפר לי איך חי בישראל של שנות ה30'.

וה40'. וה50'. וה60'... וכך וכך...

מביתו המרווח בשכונת "צהלה", הוא כאב על כך שקשה לחיות היום וסיפר על דירה שקנו כזוג צעיר בשנות ה60' בגבעת רמב"ם בגבעתיים ב4000 לירות, בזמן שאשתו הרוויחה 200 לירות בחודש. 20 משכורות של יחיד\ה ויש לך דירת שני חדרים עם "הול מואר" (הגרסה הצנועה יותר ל"מרפסת שמש"). להשוואה, את הרכב שלו הוא קנה בזמנו ב2000 לירות. חצי ממחיר דירה. היום ב2000 לירות בקושי קונים ארון באיקאה...

הוא סיפר שהיה מגיע בקו 63 מגבעתיים לתחנה המרכזית ועולה על אוטובוס לקריית גת כבר ב5:45 בבוקר, כדי לעבוד במחלקת ההנדסה של העירייה. "זה לא היה קל, אבל שמחתי שיש לי עבודה" הוא אמר. לא דיבר על "מימוש עצמי" ולא על "הגשמה". רק שמחה שיש עבודה ופרנסה.

כשהיה ילד המצב בבית היה קשה כלכלית. הוריו עבדו בעבודת כפיים ולא תקשרו אתו מעבר להנחת אוכל על השולחן. הוא סיפר שלא היה לו בבית אף לא ספר קריאה אחד, אך באחד מימי ההולדת קיבל מהוריו מנוי לספריה בשווי 25 לירות. הוא חגג, אך בעיקר קנא באחד מחבריו שהעז לקבל מתנה מוצלחת יותר בדמות האנציקלופדיה המהודרת "בריטניקה לנוער". את שם משפחתו, "תומר", עיברת משם פולני. למה דווקא "תומר"? סתם ככה. אשתו והוא חיפשו בספר טלפונים ולא ראו אפילו לא שם אחד כזה. פשטות.

הוא חילוני לגמרי, אך מקפיד על קידוש משפחתי בשישי וחשוב לו שגם נכדיו ימשיכו את המנהג. "אז מה עושה אותנו יהודים? לפחות זה...", הוא אמר. לך תתווכח עם אדם שלחם על המדינה בכל מלחמות ישראל ושחבריו, גיבורי תש"ח, מעטרים היום שמות של רחובות בתל אביב.

הוא סיפר לי על פעולות בשבט הצופים בתל אביב מלפני קום המדינה, ולמעשה סביב נושא זה נפגשנו. לדבריו, מהצופים ומהספרייה הוא שאב רוח, דמיון והרפתקה בעידן נטול מסכים. בסוף הוא נתן לי במתנה קלסר הדרכה מתפורר משנת 1946 שעל תוכנו הוא וחבריו הנערים נבחנו בדקדקנות כדי לעבור לדרגה ג', וגם שירון מקסים מאותה התקופה עם שירים על ציונות, על העמק, על אובדן וחזון.

לא יודע למה לא צילמתי אותו, או הצטלמתי אתו ברוח התקופה. אולי הייתי מרוגש מדי או נבוך, אבל אני מבטיח לכם שהוא ממש דומה לדמות המצוירת של הזקן מהסרט "UP" (בתמונה). האם זה עושה אותי דומה לילד הצופיפניק השמנמן שאתו? אולי...

"אני לא יודע למה שמרתי את כל זה 70 שנה" הוא אמר לי. אבל אני יודע. כל החוברות והמידע והאווירה פשוט חיכו לי, ניתבו דרכם אלי - איש ארכיוני, חוקר נוסטלגיה (בעברית: "רפקת"), חובב קשישים, ריח של פעם ובעיקר - סיפור טוב.

שבת שלום לכולם

פסקול למחשבה

אריק איינשטיין - שיר העמק (מתוך: ארץ ישראל הישנה והטובה)

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f