בלדה בין כוכבים


אני חושב היום על העולם ועל דברים בו שקרובים אלי ורחוקים ממני. אני חושב על מערכת השמש ועל הכוכבים, וכמה שהם רחוקים בשמיים, כך גם קרובים במרחק טלסקופ או מעבורת חלל.

רציתי לשתף אתכם, שכמו לעוד דברים בעולם שלי, לא לכל כוכבי הלכת במערכת השמש יש שם עברי. הסיבה היא שבזמן העתיק, כאשר השפה העברית הייתה מדוברת, לא היו קיימים אמצעים אופטיים ולכן כוכבי הלכת הרחוקים ביותר- אורנוס, נפטון ופלוטו לא היו מוכרים ומכאן שגם לא נתנו להם שמות.

וגם אני לעתים לא מעניק שמות לדברים שרחוקים ממני. הם שם, בעולם, אך אין להם שם. לעתים עוד לא גיליתי אותם ולפעמים הם כל כך רחוקים שהמאמץ נראה מיותר.

אך אל דאגה, יש עוד סיבה למסיבה – כי יש כמה כוכבי לכת שהם בעלי שמות עבריים ונורא מעניין לדעת מה מקורם:

מרקורי - כוכב חמה: זהו כוכב הלכת הקרוב ביותר לשמש ולכן "משויך" לה. ונוס - נגה: כוכב נוגה מוזכר כבר בתלמוד הבבלי. השם "נגה", שמשמעותו אור וזיו, ניתן לו כיוון שכוכב הלכת נוגה הינו כוכב הלכת הבהיר והזוהר ביותר הנצפה מכדור הארץ. מארס - מאדים: בעברית שמו פשוט מתאר את העובדה שצבעו אדמדם. יופיטר – צדק: קרוי על שם האל הרומאי יופיטר שהיה ראש האלים, והיה מומנה בין השאר על החוק והסדר. מכאן גם נגזר שמו העברי "צדק". ובכלל לקרוא לגורם שמיימי "צדק" זה נורא יפה בעיני. סאטורן – שבתאי: זהו גרם השמיים השביעי שהעניק את שמו ליום שבת - היום השביעי (Saturday). השם העברי כנראה נגזר במהופך- האל סאטורן נתן את שמו הלועזי של יום המנוחה, יום שבת, והשם העברי של יום המנוחה (שבת) הורחב חזרה לשמו העברי של כוכב הלכת "שבתאי". ייתכן ויש גם קשר לכך שהוא כוכב הלכת הרחוק ביותר שהיה מוכר בזמן הקדום, שכן בגלל מרחקו זמן ההקפה שלו היה הארוך ביותר והוא נראה כאילו הוא "שובת" ולא זז.

אבל מחשבות על כוכבי לכת ופלנטות רחוקות שמורות בעיקר לילדים שקראו להם בילדות "אסטרונאוטים", אז נחזור לדקה לעולם שלנו. ובעולם שלנו יש צורך רב בראייה אמתית ורחבה דווקא של הדברים שרחוקים מאתנו וניסיון לתיקונם. תיקון העולם. העולם הזה.

ר' חיים מצאנז מדבר על תיקון העולם הזה בצורה כנה ואופטימית: "בצעירותי בערה בי אש וחשבתי לתקן את כל העולם; לכשגדלתי נתייאשתי מלתקן את העולם וחשבתי לתקן את בני עירי; ושנוכחתי לדעת שגם זה אינו אפשרי חשבתי לתקן את משפחתי; וכשזה לא עלה בידי הגעתי למסקנה שעלי לתקן את עצמי. ולכשעבדתי על עצמי ממילא משפחתי הושפעה מכך וממילא כל בני עירי וממילא כל העולם כולו."

אז אחרי שעשינו תיקון עולם, מגיע תיקון נוסף: אחרי שכבר כתבתי את הפוסט הזה, החלטתי לחקור קצת לעומק וגיליתי שלשניים מהכוכבים שציינתי שהם נטולי שם, בעצם יש שם: לאורנוס קוראים בעברית "אורון" - עקב כך שהוא מפיץ אור קטן (אורון) ונפטון נקרא בעברית "רהב", על שם אל הים הכנעני, או שד הים העברי וזאת בהקבלה לנפטון, אל הים הרומאי. רק לפלוטו הקטן לא נשאר.... אך הוא השייגעצ, הרוויח תהילתו בסרטים מצוירים.

בתמונה: באיזה מוזיאון בחו"ל, לא זוכר באמת איפה. חיפשתי בארכיון התמונות אילוסטרציה שלי ושל כוכבי לכת, וזה לחלוטין הכי קרוב שמצאתי... :-)

שבת שלום שקטה לכולם

פסקול למחשבה

פופיק ארנון - בלדה בין כוכבים

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f