השראה


השבוע חושב על מוזיקה. הפייסבוק מזכיר לי שהשבוע לפני 3 שנים בדיוק, הוצאנו (Snow Clerks) את אלבום הבכורה שלנו. בשבועות האחרונים אותו פייסבוק דאג להזכיר לי על הופעות מוצלחות (וגם כאלה שפחות), חזרות אינטנסיביות, ראיונות ברדיו ובעיתונות ועוד חמוצים לבביים.

3 שנים... כאילו זה היה אתמול וגם כאילו זה אף פעם לא קרה. ההרכב כבר לא פעיל מזה תקופה, ואני מאז ניסיתי לחפש את דרכי המוזיקלית בעברית אישית, כרגע ללא הצלחה גדולה, מוצא השראה בהרבה מאוד תחומים, אבל בכתיבת השירים אני קצת תקוע.

קראתי שהמושג "השראה" מקורו במושג "השראה חשמלית" שזו דרך שבה יכול עצם טעון חשמלית ליצור טעינה של עצם אחר, ללא מגע בין העצמים. על כן לא אתייאש, ואמשיך לחפש את עצם ההשראה שלי...

בכלל כתיבת שירים או סיפורים זה חתיכת עניין, ש"י עגנון אמר: "מתי כותב אדם את הסיפור הטוב? בשעה שלא חשב כלל לכתוב אותו. זה נוצר בליבו מאליו. לפתע הוא מקבל כוויה הצורבת ואינה מרפה, הוא מנסה לכתוב וזה 'הולך'! מעולם לא הכינותי את עצמי לכתוב סיפור, וכל אותם הסיפורים, שהכינותי עצמי לכתבם, לא כתבתי ולא אכתוב לעולם."

אם היה לי עוד קצת זמן אתכם, הייתי משתף בשלל אסטרטגיות הכתיבה וזימון ההשראה שמצאתי אצל אמנים שונים ומשונים, כל אחד ודרכו שלו – אני עדיין מחפש את שלי. זה לא בהכרח רע, ואף יש בזה קסם, שכן זה מהדברים בעולם שאין בהם באמת חוקים. זה פשוט קורה, וכיף שזה כך.

השבוע התבשרתי על מותו של המוזיקאי פרופ' אנדרה היידו ז"ל בגיל 84. יליד הונגריה, בן למשפחה מתבוללת, חוזר בתשובה, שעלה ארצה והפך לפרופסור למוזיקה וליוצר נערץ, וגם קיבל את פרס ישראל בתחום.

אמרו עליו שהוא היה עצום - חתן פרס ישראל, שגידל דורות של מוזיקאים (מיוני רכטר דרך יונתן רזאל ועוד רבים מחברי המוזיקאים) אבל דיבר בגובה העיניים גם עם נערים שלמדו גיטרה והתלבטו על המשך דרכם המוזיקלית.

צרמה לי במיוחד העובדה שהוא היה צריך ללמד אותי בקורס שאני מתחיל בנובמבר הקרוב, קורס שחיכיתי לו הרבה מאוד זמן. כעת אני נשאר רק עם מערכת שעות עם שמו חרוט עליה, כל יום חמישי ב17:00, אך כנראה שהוא כבר לא יגיע לשיעור. לפחות לא פיזית.

בווידאו – השיר הראשון שכתבתי להרכב, הפעם בגרסת "שישי בצהריים" אקוסטית, שקצת יותר דומה לצורה שבה נכתב. לשמחתי או לצערי היא לא מתחרה בכלל עם ההפקה בגרסת האלבום של השיר (בתגובה ראשונה), שנוצרה ע"י חברי המוכשרים להרכב. אהבתי לשיר אתם.

אני מקדיש את השיר לכם, שקוראים כרגע שורות אלה.

האם ברגע ש"מקדישים" שיר – הוא הופך ל"קדוש"? ההקדשה קדושה? המוקדש קדוש?

אשאיר אתכם עם המחשבה הזו לשבת.

שבת שלום לכולם

לתגובות f