גן עדן של אורז


שבועיים וקצת בירושלים ואני מתחיל לשנות מצב צבירה מתייר - לאזרח מן השורה.

לא אשקר, לא קשה לי להתרגל... גילוי נאות - בשנתיים האחרונות העברתי זמן לא מועט בבירה בנסיבות מגוונות שהקלו על המעבר הנוכחי.

ובשבועיים האחרונים הספקתי לפגוש קצת חורף ירושלמי שבסוף שבוע הזה הגיע לשיאו הנוכחי, אך אותי הוא לגמרי לא מפחיד. כן, כן, הביאו לי גשמים, סופות, ברקים, רוח באמירים! אתמודד איתם בקלות, שכן להזכירכם אנחנו במזרח התיכון ולא בברלין או קראקוב, ולשמחתי גיליתי שדירתי מחוממת בהסקה מרכזית, והיא מחממת את הבית החדש ואת הלב הישן ..(אך גם מחוררת את הכיס....). אני ממיר בשמחה את אחוזי הלחות הגבוהים במישור החוף במספר המעלות הנמוך בהרים. אמסור את תל אביב תמורת שלום!

זה שבתוכי.

ובזכות חברים וחברות נפלאים שמלווים אותי בדרכי החדשה ,הספקתי לפגוש, מלבד החורף, גם מספר אספנים מרתקים, (יש באספנים משהו מקסים ותמים לטעמי), רכבות קלות, מאכלים כבדים, קודש וחול (לא של ים) וגם כמה שירים ומשוררים; לפני כמה ימים פגשתי את רוני סומק (אני לא בטוח שהוא היה אומר את זה עלי בחזרה), ונחשפתי לשיר מרגש, טבול בחום, משפחתיות, שורשיות ונוסטלגיה. הנה זה:

גן עדן לאורז \ רוני סומק

סבתא שלי אסרה להשאיר אורז בצלחת.

במקום לספר על הרעב בהודו ועל הילדים

נפוחי הבטן, שהיו פוערים פה על כל גרגר,

היא גררה בחריקות מזלג את כל השאריות

למרכז הצלחת ובעיניים כמעט דומעות

סיפרה איך יעלה האורז הלא אכול

להתלונן אצל האלוהים.

עכשיו היא מתה ואני מדמיין את שמחת המפגש

בין שיניה התותבות לשומרי החרב המתהפכת בשער

גן העדן של האורז.

הם יפרשו, מתחת לרגליה, שטיח אורז אדום

ושמש אורז צהוב תכה על

לובן גופן של יפהפיות הגן.

סבתא שלי תימרח שמן זית על עורן ותחליק

אחת אחת לסירים הקוסמיים במטבחו של אל הים.

סבתא, מתחשק לי לומר לה, אורז הוא צדף שהתכווץ

ואת נפלטת כמוהו

מים חיי.

החורף, הגשם, החברות והשיר, הוציאו את הסבתא שבי, וגרמו לי "להעמיד" סיר של אורז לצהרי שישי, ולארח כמה חברות וחברים טובים שייהנו ממנו גם כן (מקווה שיצא טעים).

ובזמן שהבצל מטוגן והמים רותחים, הגשם ברקע והכל מחלים, אני שם בפטיפון את תקליט הויניל הראשון של AIR שמתאים למזג האוויר הזה כמו כפפה ליד ענוגה, ומפה לשם משנה את כל תוכן הפוסט שתכננתי להעלות לקראת שבת וניגש לבצע גרסה ספונטנית (מצטער על זה) של אחד מהשירים האהובים עלי באלבום....

שתהיה שבת שלום חמימה לכולם

פסקול למחשבה

Air - Moon Safari - Full Album

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f