מעוז צור


גם הערב, כמו כל ערב השבוע, ניגש למלאכת הדלקת נרות חנוכה, ונפזם את הפיוט "מעוז צור". הפיוט נכתב במאה ה13, בגרמניה, בתקופת מסעות הצלב, אך הגיע באורח פלא כמעט לכל הקהילות היהודיות בעולם.

רובנו מכירים רק את הבית הראשון, אך מסתבר שיש לפיוט שישה בתים, כל אחד מהם מתאר גלות אחרת של ישראל, ולהצלה המיוחדת לה: יציאת מצרים, גלות בבל, נס פורים, ניצחון החשמונאים ובית המתאר את תקוותנו לבניית בית המקדש.

בתקופתנו היו גם ניסיונות (לא כל כך מוצלחים מסתבר) להוסיף לפיוט בתים הקשורים בשואה ובהקמת המדינה.

אבל עזבו היסטוריה, בואו נדבר על המוזיקה. אמנם אין הסכמה על זהות מלחין הפיוט, אך מפתיע מאוד לשמוע, גם באוזן לא כל כך מוזיקלית, שהלחן שכולנו שרים נשמע ממש כמו שירי כריסטמס נוצריים מהמאה ה16. לאורך השנים נמצאו מוזיקאים ומוזיקולוגים שהלינו על השימוש בלחן ממקור נוצרי, והיו אף כאלה שהציעו חלופות (לא כל כך מוצלחות מסתבר...).

מקור לחן נוסף ומעניין, הוא של חסידות ברסלב. הלחן התהווה בברית המועצות הקומוניסטית, תחת שלטון סטלין האכזר... "בלא לפרסם את ניסם, בנרות קטנים, נסתרים, נקודות אור מרצדות שהאירו את האפלה הכבדה. הם שרו. ובלחן מתחנן, משתוקק, שנשתמר אצל חסידי ברסלב, קבלו בתי המזמור משמעות מיוחדת, המתארת את הניצחון שלהם." (אסתר פרבשטיין).

אז גם אני החלטתי לתרום את מנגינותיי למדע ולחקר הפיוט, והקלטתי ממש בזה הרגע ביצוע ללחן הברסלבי (הסתפקתי בשני בתים) עם כמה וכמה תיבולים אישיים - קורט ברסלב, קמצוץ לודג', כפית פולק אמריקאי וחצי כוס ריוורב. מקווה שיצא טעים.

לא אטריח פה יותר, אך אני ממליץ לחפש ברשת מידע וביאור למילות השיר. למרות הלחן החביב, הטקסט ממש לא פשוט בתוכנו... וכמו בהרבה מקרים, אם כבר שרים בקול גדול, כדאי לפחות לדעת את המשמעות...

חג שמח ומלא אור לכולם

לתגובות f