שמחה ועצב


לא מזמן מחנך אחד אמר לי: "שתדע, *שמחה* תמיד פועלת לרוחב, ו*עצבות* תמיד פועלת לעומק". כלומר כאשר נמצאים בשמחה גדולה יש איזו אנרגיה רוחבית, נפרסת, כמו כנפי ציפור, בעוד לעצב יש נטייה להתכנסות, לצלילה עמוקה כמו אל תוך באר ללא תחתית.

הוא טען כי תחושת העצבות הגדולה ביותר, לעד תהיה חזקה יותר מתחושת השמחה.

ואוו. באסוש.

ואני חשבתי על אברהם השל שאמר ש"אישיותו של המחנך היא היא הטקסט שהתלמידים לומדים". ומעניין מה אותו מחנך מדובר עבר בחיים. מה מעציב אותו ובעיקר מה לא מספיק משמח אותו.

ובכלל, לא הבנתי למה צריך להשוות בין רגשות? כאילו אין מקום לכולם. זה בלבל אותי.

וגם תחושת הבלבול – בלבלה אותי. היא בלבלה אותי כמו הילד הקטן שמבלבל בין שמות דומים או מהויות דומות עבורו, לא מצליח להעמיק לתוכם ורואה אותה בצורה שטוחה. נגיד... בין... ג'ון לנון לאלטון ג'ון, בין מאיר אריאל ואריאל זילבר, ביונסה לריהאנה, אל פצ'ינו ורוברט דנירו, רובי וויליאמס ורובין וויליאמס, דוד גרוסמן ועמוס עוז, פיל קולינס וסטינג, ניק דרייק וניק קייב, מירי רגב ועינת שרוף, אפרים שמיר ומנחם זילברמן, אדי וודר וכריס קורנל.

אפשר לסלוח לו, הוא רק ילד... שמבלבל בין אסתר שמיר ואסתר עופרים, לאה גולדברג ורחל המשוררת, מרטין בובר ומרטין לותר קינג, רוי אורביסון ומארק רונסון, ניסים אלוני ובצלאל אלוני, סשה ארגוב וזוהר ארגוב, מאיר בנאי ואהוד בנאי, תיאטרון רוסי ותתחנני אלי.... מבלבל כמו תחושת שכרון הכוח בהזזת השעון שעה אחת אחורה בחורף ומחשבה שאתה שולט בזמן, מבלבל כמו לחשוב שאתה חי עבור תיקון עולם אבל בעצם חי עבור טיגון עולם. (גם לכם יש כאלה?)

והבלבול כמו אדי עשן סמיך שמנסים לתפוס בידיים ללא הצלחה, משהו שמתפוגג באוויר....

אולי אפשר פשוט להשאיר את כל אותם הצמדים שם בנחת - שמחה ועצב, לרוחב ולעומק.

"שמחה ועצב, מתערבבים בקצב בדמי

שמחה ועצב, משולבים ברצף קיומי

שמחה ועצב, מתערבבים בקצף הגלים

שמחה ועצב, מחוברים בקסם אלוהי"

("שמחה ועצב", יעל דקלבאום)

בתמונה: עוד כמה שעות תשודר השבעת הנשיא האמריקני החדש, ואני נזכר שלפני 8 שנים בדיוק, נכחתי עם חבריי בטיימס סקוור בניו יורק, בזמן השבעת הנשיא היוצא. לא אשכח את אותה תחושה שהייתה שם - צמרמורת, לרוחב ולעומק.

אני תוהה לגבי התמונות שנראה הערב מאותה כיכר – צמרמורת? שמחה ועצב.

צילם כהרגלו בכישרון: אביב פרסבורגר.

שבת שלום לכולם

פסקול למחשבה

יעל דקלבאום - שמחה ועצב

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f