מספר מחשבות תלושות לחג הפסח


**השבוע ביקרתי בגן ילדים קטנטנים במבשרת ציון. בעודי מתהלך בגן, כמו גוליבר בארץ גמדים מנוזלים, הרגשתי משיכה עיקשת בחולצתי. הסתכלתי למטה ונתקלתי בפנים תוהות ששאלו אותי ספק כתהייה קיומית וספק כשאלה רטורית: "נכון שבפסח אוכלים נוצות"?

**כאשר בני ישראל חצו את ים הסוף, החלו המלאכים לשיר שירתם בקול גדול. אלוהים, בתגובה, גער בהם עם המשפט הידוע: "מעשה ידי טובעים בים ואתם אומרים שירה"? (תלמוד בבלי). המפרשים ההומניסטים ירצו להניח כי כשאמר "מעשה ידי" התכוון למצרים, גם הם פרי יצירתו, ש"הפסידו" וטבעו בים; כלומר, אין לשמוח בנפול רשעים. מפרשים אחרים יניחו כי התייחס דווקא לבני ישראל שעדיין היו בסכנת טביעה, והמלאכים המשועממים, שחיכו שעות בטרמינל עם שלטים מגוחכים בכתב יד עד שיגיעו, החלו לשיר כדי להעביר את הזמן. כלומר, אל תשמחו לפני שנחתנו...

ואני בעיקר חושב שזה נחמד לדמיין שאלוהים מדבר ויש לו קול (ואולי אפילו ש' שורקת?), שמלאכים יודעים לשיר, ובעיקר מקווה שבאמת יש ניסים בעולם.

**יש לי עניין עקרוני עם אוכל של חגים > הוא פשוט לא טעים.

אבל בתקופת הצבא וקצת אחרי, כשהייתי מרחיק מהמרכז ונוסע לבאר שבע להתארח, לנגן ולעופף עם החברים מהנח"ל, אמא מרים הייתה מכינה לנו מצבריי(ט) טרי ופריך, מרוח בשוקולד השחר וממולא באהבה. יש מצב שזה הדבר הכי טעים בעולם.

**והיא שעמדה \ טליה גלזר

"והיא שעמדה וניקתה ושטפה וצחצחה והכשירה והגעילה וליבנה

ונכוותה בעורה בסודה קאוסטית והרסה בגדיה עם אקונומיקה

ובישלה וצלתה ואפתה והכינה שש צלחות סדר

וערכה שולחן לשלושים איש וכיבסה וגיהצה בגדי חג.

והיא שעמדה והגישה ופינתה את הסעודה

והיא שעמדה ב"שפוך חמתך" לא הספיקה לשיר "הלל" ו"חד גדיא".

וכשהניחה לרגע את הראש ונרדמה...

חג אביב ממש שמח לכולם ולכולן

לאה שבת - מצרים

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f