סדר יום העצמאות


חיים ויצמן נשאל על ידי חבר בית הלורדים הבריטי: "מדוע אתם היהודים מתעקשים על פלשתינה, כאשר ישנן כל כך הרבה מדינות לא-מפותחות בהן אתם יכולים להתיישב בנוחות רבה יותר?" ויצמן ענה: "זה כמו שאני אשאל אותך למה אתה נוסע בכל סוף שבוע 60 קילומטר בשביל לבקר את אמא שלך, כשיש כל כך הרבה נשים זקנות שגרות ממש ברחוב שלך." (מקור בלתי ידוע) את הקטע המשעשע הזה קראנו השבוע ב"סדר יום העצמאות" שאירחתי אצלי בדירה לראשונה, ולשמחתי האירוע עבר בצורה מוצלחת, מעניינת, לעתים מרגשת וכמובן - טעימה. שמחתי לקבץ סביב שולחן הסדר המקושט לעילא ולעילא, כשברקע שירי א"י הישנה (והטובה) דעות שונות (לא האמנתי עד כמה) וחברים רבים (כולל 3 זאטוטים). מבושמים מיין, נַעְנוּ בין פרקי ההגדה: זיקה, כמיהה, תוקף, שבר, תקומה, חזון ותקוות. כל פרק, המתאר תקופה או רעיון בהיסטוריה של מדינת ישראל, כלל טקסטים, שירים, ודיונים שעסקו בשאלות בסיס על מדינת ישראל ומדינת היהודים, ירושלים של מעלה ומטה, אמונה וחזון. אני יכול להשתפך פה עוד הרבה על האירוע, על המסקנות והדעות, אך מכיוון שהתחלתי עם קטע הומוריסטי, אסיים עם קטע נוסף שכזה (כי שאר הקטעים בהגדה היו די "רציניים"...), והוא מעין פרפרזה על צלחת סדר פסח. תודה לרלי ישראלי שהיא כידוע הרבה יותר יצירתית ממני ועזרה לי בכל.

ששה מאכלים שמדינת ישראל התברכה בהם > על שום מה? קרמבו זה על שום מה? על שום הדעות השונות בחברה הישראלית המתקיימות זו לצד זו. כמה שנאמר: "70 פנים לתורה" כך גם בקרמבו - חלק יאכלו הכול ביחד, יהיו שיאכלו את העוגייה ואז את השאר, ויש שישאירו את העוגייה לסוף. כולם טובים. כולם שווים. ולכל אחד תורה משלו.

במבה זו על שום מה? יש הגורסים כי החשיפה לבמבה מגיל ינקות היא זו שמגנה על ילדי ישראל מפני אלרגיה לבוטנים הנפוצה במדינות המערב. כמה שנאמר – "יותר משישראל שמרו על הבמבה, הבמבה שמרה עליהם."

שקדי מרק אלו על שום מה? על שום בני ישראל ששקדו להיראות מספיק חולים בילדותם כדי לקבל מרק עוף חם ואימהי, אותו מילאו בשקדי מרק כגרעיני הרימון.

שוקו ולחמנייה אלו על שום מה? על שום הרוח (שוקו) והחומר (לחמנייה) שסובבים את האדם בחייו, שנאמר: "על שלושה דברים העולם עומד: על התורה, ועל העבודה, ועל ילדים בקייטנה". טורטית זו על שום מה? על שום אבות אבותינו שאכלו טורטית במדבר במשך 40 שנה, ובזכות תכונותיה החזיקה בתנאים קשים ואף שירתה את בני ישראל הטבעוניים. פתיתים אלו על שום מה? לכבוד המוח הישראלי, המוצא פתרונות יצירתיים. פתיתים (מכונים גם "אורז בן-גוריון") הם גרגרי פסטה אפויים, ונחשבים לאחת התרומות הקולינריות המקוריות היחידות של ישראל לעולם. הפתיתים הומצאו בתקופת הצנע, כאשר היה מחסור באורז, על מנת לספק את צורכי העולים מארצות המזרח, שתזונתם התבססה במידה רבה על אורז וקוסקוס. (אם יש לכם רעיונות למאכלים ישראליים נוספים והסברים יצירתיים – אשמח לקרוא בתגובות!) שבת שלום מדינת ישראל! נתראה אצלי בסלון גם בשנה הבאה!

"השנה אנחנו גאולי ישראל, לשנה הבאה כל ישראל, בני חורין בארץ ישראל"

פסקול למחשבה

רמי קליינשטיין - עוד לא תמו כל פלאייך

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f