"הארץ היא הר געש. היא מאכסנת את השפה"


"הארץ היא הר געש. היא מאכסנת את השפה"

השבוע עוסק קצת בשפה העברית, ובמילים עבריות, אלה שהחוקר גרשום שלום (מהציטוט למעלה) כתב עליהן ב1926 שהן הבעיה האמתית של עם ישראל ("ולא הערבים"), שכן יום אחד, ילדינו החילוניים והתמימים יגלו את העוצמה הדתית שיש בה:

"אלוהים לא יוותר אילם בשפה שבה השביעו אותו אלפי פעמים לשוב ולחזור אל חיינו. "

אך אני לא בטוח שנבואות הזעם של שלום באמת התממשו, כי אמנם יש לדוגמה הופעות והצגות בידוריות שתזכו לראות בארץ ב"היכל" (=קודש הקודשים בבית המקדש) התרבות - בתל אביב, אשדוד או נתניה, וזה כבר באמת שגור בשפתנו, אך לפני יומיים, כשזכיתי לראות ולשמוע קדושה מוזיקלית אמתית > זה היה בסתם "פארק" הירקון. הכי לועזי שיש.

וכשהתגלגלתי השבוע לתערוכה של האמן הסיני "אָיי וֵייוֵיי" בירושלים (בתמונה), זה היה ב"מוזיאון" ישראל. הייתי מצפה שמקום מכובד שמכיל בתוכו אגף עוד יותר מכובד שקרוי "היכל הספר", יקבל מילה יותר מקומית ל"מוזיאון", אבל מצד שני לא אצפה ליותר מדי מגוף עברי שקרוי "האקדמיה ל..."

בעניין התערוכה – מה שנראה כאן כמו אזור האשפה אחרי משחק באצטדיון טדי עם טונות של קליפות גרעינים לפיצוח, הוא... חצי נכון... אלו אכן עשרות טונות של גרעיני חמנייה אך הן עשויות מחרסינה (!) ונצבעו כל אחת באופן ידני (!) על ידי 1,600 פועלים בסין במשך שנתיים. כל הסיפור מתבסס על מסרים אקטיביסטיים\פוליטיים\אנטי ממסדיים וכו' וכו', ואני רק מקווה שלכל הפועלים האלה שילמו משכורת כמו שצריך ואולי נתנו להם גם קרן השתלמות, או לפחות שי לחג. אגב, ידעתם שהמילה "חרסינה" היא הלחם של המילים "חרס+סין"?

ובחזרה לשפת הקויידש - אל חשש מר שלום, כוחנו עדיין בשפתנו, ותרבותנו איתנה, ואם כבר אתה מחפש את השילוב הראוי בין הקודש והחול בעברית, תמצא אותו בטח אצל מאיר אריאל שהשבוע ציינו 18 קייצים מתישים וייבשים למותו. אמש צפיתי במופע מחווה מקסים לאלבומו הנבואי "רישומי פחם" ב"בית" אביחי בעיר; אמנם זה לא "היכל", או "פארק", אלא רק "בית", אבל זה מזכיר את "בית" המקדש, וכך באמת אני מרגיש שם לפעמים...

"הבן אדם אינו אלא חתיכת בוץ מתוחכם.

כיצד, מהו בוץ ?עפר ספוג רטיבות.

כך גם הבן-אדם: עפר הארץ,

שנאמר, כי עפר אתה ומעפר לוקחת -

ספוג כל מיני נוזלים למיניהם.

רק מה, מתוחכם... ... "

(מאיר אריאל \ אדם אינו אלא)

שבת שלום לכולם

פסקול למחשבה

מאיר אריאל - שמעתי שאת נמצאת

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f