"לא יכלו לשים שלט - ים?"


אתמול לקחתי בוקר חופשי כדי להעביר יחידה בהכשרת סגל של המכינה הקדם צבאית החדשה "מגדלור", אותה מוביל בן דודי היקר יונתן לדרמן. התבקשתי מראש לתת "העשרה חופשית" שנותבה כמובן ללימוד בית מדרשי חווייתי, וגם לתת קצת רקע ל"מאחורי הקלעים" של התהליך כדי שיוכלו להשתמש במתודה הנפלאה הזו עם החניכים. הייחוד של המכינה, שמקימיה הם בוגרי צופי-ים וחיל הים, הוא שהמתודה המרכזית של הפעילות היא – כמה מפתיע – ים.

והים, כגודלו ועומקו, כך מספר המשמעויות שאפשר לחלץ וללמוד ממנו על החיים והנפש.

הים הגדול הזה, מציף כל כך הרבה רגשות כמו אהבה, פחד, פליאה, יראת כבוד, תחושות בית וזרות, מסוגלות וכניעה ועוד ועוד; הוא מופיע באגדות, מדרשים וסיפורי בריאה של כל התרבויות בעולם.

ומה לי ולים? האמת? לא יותר מדי. אמנם גם אני משתאה לנוכח הגודל והעוצמה, היופי והרוגע של הים, אך מעדיף אותו יותר מהצד של... החוף... היכן שיש אדמה מוצקה ותחושת יציבות.

אז מעגל הלומדים הזה למד אתמול אצלי בסלון טקסטים של חז"ל, הרמן מילוול (מובי דיק) ודיוויד פוסטר וואלאס, שכולם עסקו בצורה כזו או אחרת בים, באגדות ים ואפילו בשודדי ים (יהודיים!) - אבל זה לא היה הדבר היחידי שקרה שם; כי ברובד הכי בסיסי של החברותא, מתחת לעננת הפרקטיקה, הייתה שם אנרגיה מופלאה של בניית יסודות, התרגשות לקראת דבר חדש ומבוכה בתולית של אנשים שונים שחברו ביחד לראשונה למשימה משותפת, בה כל אחד מבקש לטוות את מקומו במרקם הקבוצתי העדין. כל אלו טבולים במעין רוח נעורים ותשוקה ממכרת שנראה שאיתה – שום דבר לא יכול לעצור אותם. אני באמת מאחל להם הצלחה רבה במה שאגדיר כלא פחות מ"משימת חיים", ואני בעצם מדבר בעיקר על חייהם של החניכים.

ובשבוע הבא גם אני אפגוש את הים; אבל זה לא יהיה במעמד צלילה או השתכשכות, אלא מגובה מעוף ציפור, צופה על הגלים בדרך לעוד הרפתקה מעבר להרים, במקום בו פשוט פחות חם. מבטיח לשתף.

שבת שלום לכולם

פסקול למחשבה

David Crosby - Lighthouse

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f