עכשיו נחפש דרך חדשה


והיום, יום השישי, קצת שונה מבדרך כלל. אם לפני שבועיים כתבתי על המולת השישי הסואנת, העובדה כי אנחנו נמצאים בטבורו של החג-סופ"ש הנצחי הזה, אפשרה ליום רביעי (ערב החג) לקחת פיקוד ולהוריד קצת מעמסה משישי לטובת שנ"צ מסיבי.

לא אתיש אתכם באיחולי שנה טובה וסקירת מערכות אישית, אבל כן אשאיר אתכם עם שני קטעים מקסימים על דרכים ישנות וחדשות, חיפוש תמידי וסקרנות – ואלה יהיו מילותיי לקראת השנה החדשה.

אני מרגיש ששני הקטעים מזכירים מאוד אחד את השני, ולמעשה נוצרו באותה התקופה (אמצע המאה ה19). ההבדל בניהם הוא בכך שכותב אחד הוא סופר ילדים בריטי, והשני רב חסידות בפולין. מה אני אגיד לכם... כולנו אותו הדבר מאז ומעולם. מודה שאני יכול להתפלפל על עוד הבדלים ודקויות במהות ובמסר בסיפורים, אבל יש לי כמה תכניות לחג שאני חייב עוד להספיק. אתן לכם לשפוט:

פעם אחת אמר רבנו, ר' חיים מצאנז, משל:

"אדם תועה (=משוטט אגב חיפוש הדרך, הולך לכאן ולכאן בלי ידיעת הכיוון הנכון) כמה ימים ביער ולא היה יודע איזוהי דרך נכונה. פתאום ראה אדם אחר הולך לקראתו.

באה שמחה גדולה בלבו, עתה בוודאי ידע הדרך הנכונה.

כיוון שפגשו זה בזה שאל אותו: "אחי, אמור לי היכן הדרך הנכונה? זה כמה ימים אני תועה."

אמר לו: "אחי, גם אני איני יודע, שאף אני תועה כאן כבר כמה ימים, אלא אומר לך בדרך שהלכתי אני - בדרך זו תועים. ועכשיו נחפש דרך חדשה."

כן אנחנו, דבר זה אני יכול לומר לכם, שבדרך שהלכנו עד עכשיו אין לנו ללכת, שבדרך זו תועים. אלא עכשיו נחפש דרך חדשה.

(מתוך: ש"י עגנון, ימים נוראים, הוצאת שוקן , עמ' כז-כח)

"תוכל לומר לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?" שאלה עליסה.

"הדבר תלוי מאוד במקום שאליו את רוצה להגיע", ענה החתול.

"לא אכפת לי כל כך לאן" – אמרה עליסה. "אם כך, אין הבדל באיזו דרך תלכי", ענה החתול. "כל עוד אגיע לאן-שהוא", הוסיפה עליסה לצורך ההסבר. "אז אין ספק שתגיעי," אמר החתול, "אם רק תלכי די זמן".

(מתוך: לואיס קרול, "עליסה בארץ הפלאות", הוצאת מחברות לספרות, 1987, עמ' 63)

בתמונה: "תעות" בדרך. כן ירבו.

שנה טובה, חג שמח ודרכים חדשות ומפתיעות לכווולםםם

פסקול למחשבה

Fastball - The Way

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f