"ההכרות הופכת לוודאות"


"ההכרות הופכת לוודאות" אמר אתמול בחור עם שיער לבן ושופע בהרצאה ששמעתי בחדר סגור עם עוגיות קינמון ותה חם. הוא התכוון להגיד שהמפגש המתמשך מייצר איזו קהות ביחס למושא כזה או אחר. הוא הדגים את זה על נישואין, שם הזמן מייצר את השחיקה הזו בין שניים, ואני הפלגתי בדמיוני לזוגיות ארוכת שנים בה האדם שמולך הולך ומתאבן לאיזה נציב מלח שכזה וכמה זה חשוב מדי פעם לעורר שם את העניינים ולרדות קצת דבש כדי לא לטבוע במליחות של החיים.

באותו ההקשר אני נזכר בשבוע הראשון שלי בירושלים, אז צעדתי על דרך יפו בתוואי הרכבת הקלה עם כמה חברים, ביניהם גם מכר מחו"ל. דיברנו באנגלית לטובת האורח, ונהנינו מצינת ערב נובמבר ירושלמית, שהכניסה אותי לMood אירופי ולאווירה זרה במיוחד. לפתע, מכיוון אחת הסמטאות יצאו חבורת בנות צעירות שציחקקו ודיברו בניהן עברית, ואני מיד חשבתי "אה! ישראלים!", כאילו אני בעצם מתהלך לי ברחובות רומא, בודפשט או דאבלין בדרך חזרה למלון ומזהה בהתרגשות את אחיי ללואו-קוסט. והיום, ההכרות הפכה לוודאות, ואני אמנם עדיין מתרגש להסתובב כאן בסמטאות, עטוף-צינות של קדושה ולעתים מרגיש בחו"ל, אבל גם מרגיש הרבה יותר בבית. מזל שיש עוד מלא מקומות בעיר שטרם הספקתי להכיר ולחוות כדי להרגיש קצת בעולם אחר.

וביום יום חולפים לפעמים ליד פרח יפה, פרי בשל, שקיעה נוגה, חביתה חמה, ידיד רחוק או חבר קרוב, וכולם מוכרים וודאיים כל כך, שמשהו בגישה אליהם מתקהה עם הזמן ודורש איזו תחזוקה והכרה מחודשת. ולפעמים גם חולפים ברחוב או בחלום הלילה ליד אלוהים בכבודו ובעצמו, או לפחות משהו דומה שמזכיר איזה פלא, וכבר לא מתרגשים בכלל, כמו בסרט הזה "כנר על הגג", שם טוביה החולב מתעייף קצת מהנוכחות הזו של האלוהים בחייו וזועק לשמיים: "אני יודע, אני יודע. אנחנו העם הנבחר, אבל מדי פעם בפעם, אתה לא יכול לבחור מישהו אחר...?" כאילו זה לא נס גדול מספיק שאשכרה יש כנר שמנגן באמצע השבוע בקור הזה על גגות של בתים ולא עוצרים אותו בעוון שוטטות (בתמונה של שאגאל).

ויש שיגידו שהוודאות חשובה, טובה והכרחית לשפיות המינימלית של בן האדם; שדווקא יש אור גדול בידיעה שהמוכּר הופך לוודאי ונותן בסיס וביטחון. אבל אני, בשבת הזו הבטחתי לעצמי לראות דברים קצת אחרת; לחזור הביתה בדרך שונה, להתחיל לזפזפ מערוץ אחר, לנגן אקורד שבחיים לא ניגנתי, לקום מהמיטה על הצד השני, לשנות הרגל וקצת לעגל, מפה ומשם, רק לא להתקבע במציאות, כדי שההכרות, לא תהפוך לוודאות.

שבת שלום לכולם

פסקול למחשבה

תפילת השבת - כנר על הגג

להאזנה לחץ\י כאן

לתגובות f