הגולם מפראג


לילה. נחתנו בפראג.

אחרי שהגענו לדירה ששכרנו, פתחנו את וילונות הענק הצהובים ומולנו נשקף מבנה מוזר. ״מה זה הבניין הזה?״ שאלנו את בעלת הדירה שלא נראתה נלהבת לשאלות סקרניות בשעה כה מאוחרת. למרות זאת - ענתה:

״זה ה׳אלטנוישול׳ - בית הכנסת הישן-חדש, בית הכנסת הפעיל העתיק ביותר באירופה, מ1270 ועד היום.״

ואני חשבתי שאם הוא כל כך ׳ישן׳, למה הוא גם ׳חדש׳? והאם מתכננים לו תמ״א 38? ומה הסיסמה שם של הwifi?

ובמיתולוגיה היהודית מספרים שבעליית הגג של אותו בית כנסת, נמצאים עד היום שאריות של ה״גולם״, אותה דמות ׳פרנקנשטיינית׳, שיצר בעצמו במאה ה16 רבי יהודה ליווא, הלא הוא ׳המהר״ל מפראג׳ (כאן בתמונה הזוגית). הגולם הזה נוצר מעפר וקם לתחייה על ידי שימוש בשמות קדושים, ושימש את המהר״ל כדי למנוע עלילות דם של נוצרים באירופה כנגד היהודים. כאשר המהר״ל איבד עליו שליטה, המית אותו ואת השאריות הטמין בעליית הגג…

ואולי חבל שהמית אותו, שכן באלף שנים האחרונות לא היה מזיק לנו איזה גיבור על (הגולם הזה לא הכי סקסי שיש אבל עדיין) שיעזור לנו מול פרעות כאלו ואחרות. מי שמתעניין בהיסטוריה היהודית של פראג - יודע שהיינו צריכים את זה.

אבל אנחנו לא הגענו לכאן בשביל לדבר על פרעות ועלילות דם, אלא בשביל לנגן אהבה ולשמוח ולרקוד. ופראג לא מקשה - הכל פה מתוק ומחויך וטעים ומזמין ועטוף בסובינירים ובנוחות קפיטליסטית, זכר לאבותינו שהיו קונין ומזמינין מוצרין במחיר טוב רק בדיוטי פרי.

אז עדות מוצקה ל׳גולם׳ יהודי עוד לא מצאנו, ואני בכלל לא בטוח שזה סיפור אמיתי - מה כבר יכול להיות יהודי ב׳גולם׳?, אבל האמת שבלילה האחרון ממש התקשנו לישון כי שמענו רעשים ודיבורים חזקים מעליית הגג של בית הכנסת הסמוך. כשהתקרבנו לחלון, שמענו דברים כמו: ״לאף אחד לא באמת אכפת ממני״, ״בסדר, אני אשאר פה לבד בחושך״, ״הם בטח לא יודעים אבל אני לא ליקקתי דבש בחיים האלה״ ו״מה עם רבי יהודה? למה הוא לא מתקשר אף פעם לעדכן מה קורה איתו? אני צריך לשמוע הכל מהשכנים..?״

שבת שלום לכולם

לתגובות f