גברים מבבל ונשים מארץ ישראל


ואלו ימים של חג סוכות, של בית קבע ובית ארעי, של חיבורים ומשפחה, וגם אנחנו פה בשניים מתכננים את בניית הבית המשותף, לתפארת מדינת ישראל.

ואם הכול היה קל ופשוט אז היה משעמם ולא היה לי על מה לכתוב. ובמקרה או שלא, נתקלנו לאחרונה שנינו בסיפור חזל"י משעשע, שמזכיר קצת אותנו וקצת אחרים ושגם לפני אלפיים שנה הצליחו לריב על שטויות.

הסיפור במקור בארמית (אחסוך לכם את שבירת השיניים), ומובא כאן בתרגום ועיבוד קל:

אדם אחד מהארץ בבל שעלה לארץ ישראל נשא שם אשה מקומית, בת ארץ ישראל. יום אחד אמר לה: "ממי, בשלי לי איזה שני עדשים", כלומר – מעט עדשים. בישלה לו בדיוק שני עדשים, כעס עליה. למחרת, כדי לתקן את הדבר אמר לה: "בשלי לי סאה", כלומר - הרבה. בישלה לו בדיוק סאה, (בערך 10 ליטר) כמות כזו שיש בה הרבה מעבר לסעודתו של אדם. אמר לה: "לכי הביאי לי שתי דלעות קטנות" (שבבבל קוראים לדלעת "בוצינא"). הלכה והביאה לו שני נרות, כי בארץ ישראל קראו לנר "בוצינא". כעס ואמר לה: "מה אני אעשה עם שני נרות?! לכי ושברי אותן על ראש השער" והיא לא הבינה לשון זו. באותה שעה היה יושב החכם בבא בן בוטא בשער העיר, והיה דן דין. הלכה ושברה את הנרות על ראשו שכן היה שמו בבא, כלשון 'שער' בארמית. אמר לה בבא: "אאוצ'! למה עשית את זה!?!" אמרה לו: "כך ציווני בעלי". אמר לה: "את עשית רצון בעלך, המקום יוציא ממך שני בנים כבבא בן בוטא" (מסכת נדרים, סו ב)

ויש כל מיני קריאות לסיפור הזה... בקריאה ראשונה יש הרואים באישה הזו שבסיפור תמימה וצייתנית, מבוהלת ומפוחדת מרצון בעלה שלא מבינה מה הוא רוצה עקב פערי התרבויות והשפות, ויש הרואים בה חכמה הרבה יותר מכך, שבכוונה מקשה על בעלה ועושה בדיוק את דבריו, ומלמדת אותו לקח גדול לעתיד בתקשורת זוגית, ביחס וכוונה. ("רוצה שני עדשים?? קבל שני עדשים!!"). ובבא בן בוטא המסכן שבכלל לא קשור לסיפור הזה ועדיין קיבל שני נרות על הראש, לא התעצבן ואף איחל לאישה שני בנים בדמותו שלו. אולי כי הכיר את הזוג הטרי ואת הפערים, ורצה לעזור בהרגעת המצב וכינון שלום בית; ואולי היה נשוי בעצמו וידע כמה זוגיות זה מורכב ואולי פחד להרגיז את הגברת ולקבל בנוסף לנרות גם דלעת בראש. מי יודע... והעיקר? שכולם חיו באושר ועושר עד עצם היום הזה (זה חייב להיגמר כך, לא?) שבת שלום לכולם, חגים שמחים

לתגובות f