פגישה במעלית


בנימין היה ה-כוכב של מחלקת מים וגבייה בעירייה. איך אני יודע? פגשתי אותו במעלית והוא סיפר לי. לא הייתה לו בעיה לדבר על עצמו שבחים, כי באמת הכול היה נכון.

אחרים אמרו עליו שהיה גבר-גבר, אבל גם שהייתה לו שפה מיוחדת ועדינה משלו, של משורר, ונראה שתמיד הסתובב עם איזה סוד.

ולמרות שהיה כוכב גדול בעירייה, לא היו לו גינונים מיוחדים. הוא אפילו התעקש שיקראו לו בנימין עם מלרע – 'בנייאמין'. הוא היה כזה חברמן שהלך תמיד עם חולצה מכופתרת כחולה של פועלים, והיו לו אצבעות ידיים שמנות, שכנראה רק איתן אפשר לפתוח ברזים גדולים.

"ואוו. ובאיזו אפשרות אתה בחרת?" שאלתי.

"איך זה יכול להיות?"

"איך זה לא משנה? זה ממש הבדל גדול!"

"אני לא מבין" עניתי כשדלתות המעלית נפתחו בקומת החניון. הוא שם את היד על העינית של המעלית ואמר: "ככה אני חי כל החיים... יודע מה? בו ואספר לך סיפור קטן שאולי יבהיר את כוונתי. אני קורא עכשיו איזה ספר של סיפורי חסידים. אתה מכיר את זה? יש שם כמה דברים ממש נפלאים. כמו הסיפור הזה:

אמר הרבי מקוצק לחברו: "הלוואי שאלוהים יפסיק את הגשם."

ענה הרבי מקוצק: "אני אינני עובר דרכים. עובר דרכים הוא מי שהולך מעיר אחת לעיר אחרת שאליה הוא צריך להגיע.

וכשעמד לידי במעלית ראיתי שהוא מחזיק בידו פרח אדום גדול. מתוך נימוס שאלתי אותו למי הוא מיועד והוא ענה "תדע לך, שכשאדם הולך עם פרח ביד, או שהוא מביא אותו לאהובתו או שהוא מניח אותו על הקבר שלה."

"כי זה בכלל לא משנה"

מספרים שהרבי מקוֹצְק הלך פעם בדרך לרבו עם חסיד נוסף. גשם כבד ירד.

אני אינני עובר את הדרך כדי להגיע למקום אחר. הדרך היא המקום שלי."

"עוד לא החלטתי" הוא ענה ולבש על עצמו חיוך מרוצה.

ענה לו חברו: "בבית המקדש היה הכוהן הגדול מתפלל שלא תישמע תפילתם של עוברי דרכים כמונו המתפללים להפסקת הגשם שהעולם ממש זקוק לו. ואתה מתפלל שייפסק הגשם – הרי זו תפילת עוברי דרכים".

"מה שחשוב זה שקניתי את הפרח"

בנימין סיים את הסיפור, נתן לי צ'אפחה כזו ידידותית על הגב ויצא מהמעלית.

נשמתי נשימה עמוקה וניסיתי להבין מה קרה בדקות האחרונות במעלית, מה הקשר בין הסיפור החסידי לפרח האדום שקנה, האם בכלל יש לו אהובה ושקצת חבל שהוא מתבזבז פה כאינסטלטור בעירייה.

לפני שנכנס לרכבו צעקתי לו מרחוק "בנימין! לא סיפרתי לך שאני מתחתן! יש לך איזה טיפ בשבילי לנישואין?" קולי הדהד ברחבי החניון. "תקנה לה הרבה פרחים" הוא אמר, נכנס לרכב הקנגו שלו, ונסע.

שבת שלום לכולם

לתגובות f